Fotografija dobrovoljaca u srpskoj vojsci od 1916–1919

Eksponat meseca novembra je fotografija dobrovoljaca u srpskoj vojsci od 1916–1919. godine koja se nalazi u prvoj prostoriji stalne postavke odeljenja Novije istorije NMZ. U ovoj prostoriji prikazan je ekonomski, društveni, politički i kulturni život našeg grada i srednjeg Banata, u periodu od Austro-Ugarske nagodbe pa do početka Drugog svetskog rata.

Fotografija dobrovoljaca u srpskoj vojsci od 1916–1919. godine snimljena je u Karansebešu (u današnjoj Rumuniji), a na slici je i dobrovoljac Kuzman Popović iz Neuzine, čiji dnevnik je takođe izložen na postavci.

Dobrovoljački pokret dostigao je svoje najviše domete i ostvario najznačajnije ciljeve u Velikom ratu, 1914-1918. godine. On je bio deo sveukupnog ratnog napora Kraljevine Srbije, ali i deo nacionalnih, ratnih, političkih i socijalnih težnji dela srpskog naroda koji je živeo u okvirima Austrougarske.

Dobrovoljci iz srednjeg Banata dali su višestruki doprinos u Velikom ratu 1914-1918. Pomogli su rušenju Habzburške monarhije, oslobođenju nekadašnje Kraljevine Srbije, srpskog naroda u celini, svog banatskog zavičaja i cele Vojvodine, ali i oslobađanju većine drugih Južnih Slovena – Makedonaca, Crnogoraca, Hrvata i Slovenaca od tuđinske vlasti. Konačno svojom borbom i dobrovoljstvom Srbi iz Banata su doprineli prisajedinjenju Banata, i ostalih vojvođanskih krajeva – Bačke, Baranje i Srema – Kraljevini Srbiji.